The IL4217 is an optocoupler with a nominal input voltage of 1.3V and a maximum input voltage of 1.5V. It features a maximum output current of 300mA and a maximum output voltage of 536V. The device has a maximum power dissipation of 300mW and can operate over a temperature range of -55°C to 100°C. It is available in a SMD/SMT package with a quantity of 2000 per rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IL4217 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Forward Current | 60mA |
| Hold Current | 65uA |
| Input Current | 20mA |
| Isolation Voltage | 5.3kV |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 300mA |
| Mount | Through Hole, Surface Mount |
| Nominal Input Voltage | 1.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 300mA |
| Output Current per Channel | 300mA |
| Output Voltage | 536V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 300mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay IL4217 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.