
General purpose triac output optocoupler featuring 5.3kV isolation voltage and a single channel. DIP package with through-hole and surface mount capability. Operates with a 60mA forward current and 1.3V nominal input voltage, providing 300mA maximum output current and 800V maximum output voltage. Suitable for a wide temperature range from -55°C to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IL4218 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Forward Current | 60mA |
| Height | 3.81mm |
| Hold Current | 200uA |
| Input Current | 60mA |
| Isolation Voltage | 5.3kV |
| Isolation Voltage-Max | 5.3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.7mm |
| Max Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 300mA |
| Max Output Voltage | 800V |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Mount | Through Hole, Surface Mount |
| Nominal Input Voltage | 1.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 300mA |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 300mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RMS Current (Irms) | 300mA |
| Width | 6.5mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay IL4218 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
