Vishay IMS54.7K10%TR technical specifications.
| Core Material | Ferrite |
| Diameter | 4.11mm |
| Inductance | 4.7mH |
| Length | 10.41mm |
| Max DC Current | 31mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Series | IMS |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IMS54.7K10%TR to view detailed technical specifications.