The P4SMA20A/63 is a unidirectional transient voltage suppressor from Vishay, packaged in a DO-214AC case, rated for operation between -65°C and 150°C. It can handle a maximum surge current of 40A and a peak pulse power of 400W. The device is designed to clamp voltage at 27.7V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 27.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 40A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 17.1V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS | Not Compliant |