The P4SMA27A/61 is a unidirectional surge protector with a clamping voltage of 37.5V and peak pulse power of 400W. It operates within a temperature range of -65°C to 150°C and has a maximum surge current of 40A. The device is packaged in a DO-214AC case and is available in quantities of 1800 per reel. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 37.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 40A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 23.1V |
| Package Quantity | 1800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |