
TVS Diodes / ESD Suppressors 400W 350V Unidirect
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 482V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 40A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 300V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
