
The P4SMA39CA-E3/1 is a surface mount bidirectional diode from Vishay with a clamping voltage of 53.9V and a maximum operating temperature of 150°C. It features a leakage current of 1uA and a maximum surge current of 40A. The diode is packaged in a DO-214AC case and is available in bulk quantities of 2000 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 53.9V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 33.3V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 7.4A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 37.1V |
| Reverse Standoff Voltage | 33.3V |
| RoHS | Compliant |
