The P4SMA440AHE3/5A TransZorb diode features a clamping voltage of 602V and a minimum breakdown voltage of 418V. It operates within a temperature range of -65°C to 150°C and has a maximum power dissipation of 400W. The device is unidirectional and has a maximum reverse leakage current of 1uA. It is designed for surface mount applications and is available in a DO-214AC package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 602V |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 418V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 376V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 500mA |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 376V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TransZorb® |
| RoHS | Compliant |