The P4SMA51A/61 is a unidirectional transient voltage suppressor with a clamping voltage of 70.1V and a maximum surge current of 40A. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and has a peak pulse power rating of 400W. The device is packaged in a DO-214AC case and is available in quantities of 1800 per reel. Note that this device is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 70.1V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 40A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 43.6V |
| Package Quantity | 1800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |