The P4SMA68A/5A transient voltage suppressor from Vishay features a clamping voltage of 92V and a maximum surge current of 40A. It operates within a temperature range of -65°C to 150°C and is available in a DO-214AC package. The device is not RoHS compliant and is packaged in tape and reel quantities of 7500. It can handle a peak pulse power of 400W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 92V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 40A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 58.1V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |