The P4SMA82A/5A is a unidirectional transient voltage suppressor with a clamping voltage of 113V and a maximum surge current of 40A. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is available in a DO-214AC package. The device is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 113V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 40A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 70.1V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |