
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 36V Unidirect
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-204AC |
| Clamping Voltage | 49.9V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 30.8V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Peak Pulse Current | 12A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 34.2V |
| Reverse Standoff Voltage | 30.8V |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
