The P6KE36A-E3/1 is a unidirectional transient voltage suppressor from Vishay, featuring a clamping voltage of 49.9V and a maximum operating temperature of 175°C. It can handle a maximum surge current of 100A and a peak pulse power of 600W. The device is available in a DO-204AC package, with a packaging quantity of 4000 units in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-204AC |
| Clamping Voltage | 49.9V |
| Current | 12A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Operating Supply Voltage | 30.8V |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Voltage | 36V |
| RoHS | Compliant |
