The P6SMB16CA/1 is a unidirectional transient voltage suppressor from Vishay, featuring a clamping voltage of 22.5V and a peak pulse power of 600W. It is packaged in a DO-214AA case and has a maximum operating temperature of 150°C. The device can withstand a maximum surge current of 100A and has a minimum operating temperature of -65°C. It is available in bulk packaging with 2000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 22.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 13.6V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| RoHS | Not Compliant |