
The P6SMB180A/1 is a unidirectional transient voltage suppressor diode with a clamping voltage of 246V. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and can withstand a maximum surge current of 100A. The device is packaged in a DO-214AA package and is available in quantities of 2000 per bulk packaging. The P6SMB180A/1 can absorb a peak pulse power of 600W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB180A/1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 246V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 154V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB180A/1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
