The P6SMB27A/1 is a unidirectional transient voltage suppressor with a clamping voltage of 37.5V and a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C. It has a maximum surge current of 100A and a peak pulse power of 600W. The device is packaged in a DO-214AA case and is available in bulk quantities of 2000 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 37.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 23.1V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS | Not Compliant |