The P6SMB39A-E3/2C is a unidirectional transient voltage suppressor from Vishay, packaged in the DO-214AA surface mount package. It has a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C and is RoHS compliant. The device can handle a maximum surge current of 100A and a peak pulse power of 600W. It has a reverse breakdown voltage of 37.1V and a leakage current of 1uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 53.9V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 33.3V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 11.1A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 37.1V |
| Reverse Standoff Voltage | 33.3V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |