The P6SMB510A/5B is a unidirectional transient voltage suppressor from Vishay, packaged in a DO-214AA case. It can handle a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. The device has a peak pulse power rating of 600W and a maximum surge current of 100A. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 698V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 434V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |