
Diode TVS Single Uni-Dir 459V 600W 2-Pin SMB Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMB |
| Clamping Voltage | 740V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 810mA |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 513V |
| Reverse Standoff Voltage | 459V |
| RoHS | Not Compliant |
