The SM15T100A-E3/59T is a unidirectional diode from Vishay, packaged in a DO-214AB surface mount package. It has a reverse breakdown voltage of 95V and a maximum operating temperature of 150°C. The diode can handle a maximum surge current of 200A and a peak pulse power of 1.5kW. It is suitable for use in high-temperature applications and has a low leakage current of 1uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SM15T100A-E3/59T technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 178V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 200A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 85.5V |
| Package Quantity | 3500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 56A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 95V |
| Reverse Standoff Voltage | 85.5V |