The SM15T10CA-E3/51T is a surface mount bidirectional transient voltage suppressor from Vishay. It has a clamping voltage of 18.6V and a maximum operating temperature of 150°C. The device can withstand a maximum surge current of 538A and a peak pulse power of 1.5kW. It is available in a DO-214AB package and is suitable for use in high-temperature applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SM15T10CA-E3/51T technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 18.6V |
| Leakage Current | 20uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 538A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 8.55V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 538A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 9.5V |
| Reverse Standoff Voltage | 8.55V |