The SM15T39CA-E3/59T is a unidirectional transient voltage suppressor from Vishay, packaged in a DO-214AB surface mount package. It has a clamping voltage of 69.7V and a leakage current of 1uA. The device can operate between -65°C and 150°C and has a maximum surge current of 200A. The SM15T39CA-E3/59T has a peak pulse power of 1.5kW and a peak pulse current of 143A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SM15T39CA-E3/59T technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 69.7V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 200A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 33.3V |
| Package Quantity | 3500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 143A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 37.1V |
| Reverse Standoff Voltage | 33.3V |