Vishay SMBJ20CA technical specifications.
| Package/Case | SMB |
| Clamping Voltage | 32.4V |
| Direction | Bidirectional |
| Element Configuration | Single |
| Height | 2.44mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.7mm |
| Min Breakdown Voltage | 22.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 18.5A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |
| RoHS Compliant | No |
| DC Rated Voltage | 20V |
| Width | 3.94mm |