Vishay SMBJ20CA/55 technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 32.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 600W |