The SMBJ30A-E3/51 is a unidirectional Zener diode with a clamping voltage of 48.4V and a reverse breakdown voltage of 33.3V. It has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. The diode is designed for surface mount applications and has a maximum surge current of 100A and a peak pulse power of 600W. It is available in a DO-214AA package with a quantity of 2000 per bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SMBJ30A-E3/51 technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 48.4V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 12.4A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 33.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 30V |