The SMBJ30A-E3/55 is a unidirectional surge protection diode from Vishay, featuring a clamping voltage of 48.4V and a peak pulse power of 600W. It operates within a temperature range of -55°C to 150°C and has a maximum surge current of 100A. The diode is packaged in a DO-214AA case and is available in quantities of 3200 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SMBJ30A-E3/55 technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 48.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 600W |