The SMBJ75CA-E3/51 is a surface mount bidirectional transient voltage suppressor from Vishay, featuring a clamping voltage of 121V and a maximum operating temperature of 150°C. It has a maximum surge current of 100A and a peak pulse power of 600W. The device is available in a DO-214AA package and is suitable for use in applications where a high level of electrical protection is required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SMBJ75CA-E3/51 technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 121V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 75V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 5A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 83.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 75V |