This wirewound resistor from Yageo features a 68 ohm resistance value with a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 200°C and a minimum operating temperature of -40°C. The resistor is packaged in a conformal case with an axial termination style and measures 17.5mm in length.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Conformal |
| Length | 17.5mm |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Resistance | 68R |
| Resistor Type | Wirewound |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |