RL0603FR-070R01L is a thick film low ohmic current sensing chip resistor. It features a power rating of 0.1W at 70°C and a resistance value of 10 milliohms with a 1% tolerance. The component is designed in an 0603 surface-mount package and is halogen-free, RoHS compliant, and features high reliability with lead-free terminations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Yageo RL0603FR-070R01L technical specifications.
| Resistance | 0.01Ohms |
| Power Rating | 0.1W |
| Tolerance | 1% |
| Technology | Thick Film |
| Temperature Range | -55 to +155°C |
| Temperature Coefficient | ±1500ppm/°C |
| Max. Continuous Voltage | 0.031V |