Mean Well RSP-750-24 technical specifications.
| Pin Count | 17 |
| PCB | 17 |
| Package Length (mm) | 250 |
| Package Width (mm) | 127 |
| Package Height (mm) | 41 |
| Mounting | Chassis |
| Warranty | 5Year |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Output Current | 31.3A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 751.2W |
| Typical AC Input Voltage | 110|230V |
| Efficiency | 90.5(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 0.5% |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 0.5% |
| Maximum Input Current | 8.2(Typ)A |
| Tolerance | ±1% |
| Ripple & Noise | 150mV(Max) |