The 1SVR730884R4300 relay from ABB features a 5A contact current rating and a maximum supply voltage of 500V AC or 500V DC. It has a throw configuration of DPDT and is part of the CM-MPS series. The relay is not Reach SVHC compliant. It is suitable for general use in electromechanical applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
ABB 1SVR730884R4300 technical specifications.
| Package/Case | 300 |
| Contact Current Rating | 5A |
| Max Supply Current | 5mA |
| Max Supply Voltage (AC) | 500V |
| Min Supply Voltage (AC) | 300V |
| Max Supply Voltage | 500V |