The CP2500AC54TEZ is a regulated AC/DC power supply with a single output voltage of 54V and a maximum output current of 48mA. It has a maximum output power of 2500W and an efficiency of 96.2%. The supply is designed for operation in a temperature range of -10°C to 75°C and features a minimum isolation voltage of 3000VAC. A power indicator is also included.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
ABB CP2500AC54TEZ technical specifications.
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 54V |
| Maximum Output Current | 48A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 2500(Min)W |
| Efficiency | 96.2(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Medical Application | No |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Input Current | 13.1(Typ)A |
| Ripple & Noise | 250mV(Max)|50mV |