Ablic S-1135B21-A6T1U technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | HSNT |
| Package/Case | HSNT EP |
| Lead Shape | Flat |
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 1.78 |
| Package Width (mm) | 2.17 |
| Package Height (mm) | 0.48 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.48 |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.1V |
| Polarity | Positive |
| Maximum Output Current | 0.3(Min)A |
| Minimum Input Voltage | 1.5V |
| Maximum Input Voltage | 5.5V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.21@300mAV |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.32@300mAV |
| Accuracy | ±1% |
| Line Regulation | 0.2%/V |
| Load Regulation | 40mV |
| Maximum Power Dissipation | 1000mW |
| Special Features | Current Limit |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |