Ablic S-1135B28-A6T1U technical specifications.
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.8V |
| Polarity | Positive |
| Maximum Output Current | 0.3(Min)A |
| Minimum Input Voltage | 1.5V |
| Maximum Input Voltage | 5.5V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.16@300mAV |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.26@300mAV |
| Accuracy | ±1% |
| Line Regulation | 0.2%/V |
| Load Regulation | 40mV |
| Maximum Power Dissipation | 1000mW |
| Special Features | Current Limit |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |