Abracon AB308-7.3728MHZ technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80R |
| Frequency | 7.3728MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Frequency Tolerance | 30ppm |
| Height | 0.323inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.8mm |
| Length | 0.315inch |
| Load Capacitance | 16pF |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Frequency | 7.3728 MHz |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AB308 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 30ppm |