Abracon ABM7-24.000MHZ-D2Y-T technical specifications.
| Package/Case | CSMD |
| Depth | 3.5mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50R |
| Frequency | 24MHz |
| Frequency Stability | 30ppm |
| Frequency Tolerance | 20ppm |
| Height | 1.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6mm |
| Load Capacitance | 18pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 24 MHz |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Series | ABM7 |
| Series Resistance | 100R |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20ppm |
| Width | 3.3mm |