Abracon ABMM-16.9344MHZ-B2-T technical specifications.
| Accuracy | 20ppm |
| Package/Case | CSMD |
| Depth | 5.2mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50R |
| Frequency | 16.9344MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Frequency Tolerance | 20ppm |
| Height | 0.051inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.276inch |
| Load Capacitance | 18pF |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 16.9344 MHz |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | ABMM |
| Series Resistance | 50R |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20ppm |
| Width | 0.197inch |