Abracon AFS418S3 technical specifications.
| Bandwidth | 4MHz |
| Capacitance | 0F |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 418MHz |
| Impedance | 150R |
| Insertion Loss | 4.5dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 50R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 10V |