The AFS915S3 is a surface mount SAW filter with a bandwidth of 3.5MHz and an impedance of 50 ohms. It operates over a temperature range of -10°C to 60°C and is compliant with RoHS regulations. This filter is available in a tape and reel packaging with 1000 units per package. It is designed for use in signal filtering applications and is suitable for use in lead-free assembly processes.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Abracon AFS915S3 technical specifications.
| Bandwidth | 3.5MHz |
| Capacitance | 0F |
| Frequency | 915MHz |
| Impedance | 50R |
| Insertion Loss | 4.5dB |
| Insertion Loss | 3.3dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AFS |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 10V |