Abracon AIUR-03-470K technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 160mR |
| Diameter | 9mm |
| Height | 12mm |
| Inductance | 47uH |
| Lead Diameter | 0.64mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 12mm |
| Max DC Current | 1.4A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Q Factor | 30 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.4A |
| Self Resonant Frequency | 6.5MHz |
| Series | AIUR-03 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 10% |