The ASDM1-27.000MHZ-LC-T is a 27MHz MEMS oscillator from Abracon, packaged in a QFN-4 non-lead-frame SMT package. It operates over a supply voltage range of 3V to 3.6V and is specified to function within the temperature range of -40°C to 85°C. The oscillator features a frequency stability of ±50 ppm and a maximum symmetry of 55%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Abracon ASDM1-27.000MHZ-LC-T technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFN |
| Package/Case | QFN |
| Package Description | Quad Flat No Lead Package |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 2.5 |
| Package Width (mm) | 2 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 1.65 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 27MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 3V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |