Abracon ASE-27.000MHZ-LC-T technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SMD |
| Package/Case | SMD |
| Package Description | Surface Mount Device |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 3.2 |
| Package Width (mm) | 2.5 |
| Package Height (mm) | 1.2(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.2(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 27MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 3.135V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.465V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |