Abracon ASE-50.000MHZ-LC-T technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Depth | 2.5mm |
| Frequency | 50MHz |
| Frequency Stability | 50ppm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 19mA |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 50 MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |