The ASEK1-32.768KHZ-LRT is a surface mount crystal oscillator from Abracon with a frequency of 32.768kHz and a frequency stability of 25ppm. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum supply current of 2.5mA. The oscillator is supplied with 2.5V and is packaged in tape and reel format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Abracon ASEK1-32.768KHZ-LRT technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 32.768kHz |
| Frequency Stability | 25ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 2.5mA |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |