The ASFLM1-7.3728MHZ-C is a 7.3728MHz MEMS oscillator in a QFN package with 4 pins. It has a frequency stability of ±50 ppm and a load capacitance of 15pF. The oscillator operates over a temperature range of 0°C to 70°C and requires a supply voltage between 2.7V and 3.3V. It is a surface mount device with a seated plane height of 0.85mm and a pin pitch of 2.54mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Abracon ASFLM1-7.3728MHZ-C technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFN |
| Package/Case | QFN |
| Package Description | Quad Flat No Lead Package |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 5 |
| Package Width (mm) | 3.2 |
| Package Height (mm) | 0.85 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 7.3728MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.7V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |