Abracon ASPI-0403S-222M-T technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Current Rating | 100mA |
| DC Resistance (DCR) | 8.5R |
| Depth | 4.45mm |
| Height | 2.92mm |
| Height - Seated (Max) | 0.115inch |
| Inductance | 2.2mH |
| Length | 0.26inch |
| Max DC Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ASPI-0403S |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.45mm |