The ASPI-0704S-561M-T is a shielded ferrite inductor from Abracon with a maximum DC current rating of 230mA and an operating temperature range of -40°C to 125°C. It has a nonstandard package and is designed for surface mount applications. The inductor is RoHS compliant and features a core material of ferrite with a DC resistance of 3.62R.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Abracon ASPI-0704S-561M-T technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 3.62R |
| Height | 4.5mm |
| Inductance | 560uH |
| Length | 7.3mm |
| Max DC Current | 230mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ASPI-0704S |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 7.3mm |