The ASPI-8040-2R0N-T1 is a shielded wirewound inductor with a ferrite core material and 2uH inductance. It has a tolerance of 30% and a maximum DC current rating of 7A. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 3131. It operates over a temperature range of -25 to 120 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Abracon ASPI-8040-2R0N-T1 technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 7A |
| Maximum Saturation Current | 8.3A |
| Max DC Resistance | 0.01(Typ)Ohm |
| Case Size | 3131 |
| Product Length | 8.2mm |
| Height | 4mm |
| Product Depth | 8.2mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 120°C |