The ASPI-8040-4R7N-T1 is a shielded wirewound inductor from Abracon with a 4.7uH inductance and 30% tolerance. It has a maximum DC current rating of 5A and a maximum DC resistance of 0.018 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 3131. It operates over a temperature range of -25 to 120 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Abracon ASPI-8040-4R7N-T1 technical specifications.
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 5A |
| Maximum Saturation Current | 5.4A |
| Max DC Resistance | 0.018(Typ)Ohm |
| Case Size | 3131 |
| Product Length | 8.2mm |
| Height | 4mm |
| Product Depth | 8.2mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 120°C |