The ASPI-8040-6R8N-T1 is a shielded wirewound inductor with a ferrite core and 6.8uH inductance. It has a maximum DC current rating of 4.3A and a maximum saturation current of 4.4A. The inductor has a typical DC resistance of 0.022 ohms. It is available in a 3131 case size with a product length of 8.2mm and a height of 4mm. The inductor operates over a temperature range of -25 to 120 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Abracon ASPI-8040-6R8N-T1 technical specifications.
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 6.8uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 4.3A |
| Maximum Saturation Current | 4.4A |
| Max DC Resistance | 0.022(Typ)Ohm |
| Case Size | 3131 |
| Product Length | 8.2mm |
| Height | 4mm |
| Product Depth | 8.2mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 120°C |